لزوم حذف دلار از تبادلات تجاری با اوراسیا

به گزارش طراحی وبسایت، حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی در همایش تجارت با اوراسیا ضمن اشاره به اهمیت اتحادیه مالی اوراسیا گفت: جمعیت 180 میلیون نفری این اتحادیه و سهم قابل توجه آن در فراوری نفت و گاز و انرژی و رتبه نخست در این حوزه ها، از شکل گیری قطب مالی بزرگ در جهان نوید می دهد.

لزوم حذف دلار از تبادلات تجاری با اوراسیا

او ادامه داد: اراده دو طرف بر اجرای کامل توافق نامه است تا بتوانیم در سه سال آینده به توافق نامه تجارت آزاد دست پیدا کنیم. همه اراده مسئولان ایران بر اجرای کامل توافق نامه با هدف ارتقای سطح مبادلات تجاری با پنج کشور اوراسیاست و همین اراده از سمت طرف مقابل وجود دارد و هیچ تصمیم خارجی هم خللی در اجرای این توافق نامه وارد نمی کند.

این مقام مسئول با اعتقاد به اینکه سطح مبادلات تجاری ایران و اوراسیا می تواند به بیش از 30 میلیارد دلار افزایش یابد، اضافه کرد: اکنون اتحادیه اوراسیا 900 میلیارد دلار با جهان تجارت دارد که سهم ایران از این رقم، 2.6 میلیارد دلار است. همچنین سهم تجارت کشورهای عضو اورسیا با ایران حدود دو درصد است و این توافق نامه می تواند باعث توسعه روابط مالی و تجاری گردد.

مدرس خیابانی با اشاره به صندلی اوراسیا در صندلی تجارت جهانی و صندلی ایران در فراوری انواع محصولات معدنی و صنعتی اضافه کرد: امروز بیش از 50 درصد روابط تجاری با کشور روسیه و بیش از 50 درصد آن در حوزه محصولات کشاورزی است که امیدواریم با موافقت نامه فعلی، حوزه کالاهای کشاورزی و غذایی را به حوزه کالاهای صنعتی و معدنی افزایش دهیم.

قائم مقام وزیر صنعت معتقد است ارتقای سطح مبادلات تجاری مستلزم توسعه زیرساختهای تجاری شامل بانکی، بیمه ای، گمرکی، حمل و نقل و.. است.

او گفت: علیرغم اینکه تعرفه حاضر به 862 قلم کالا محدود شده است، به نظر می رسد این مساله مقدمه ای است که تجار دو طرف شناختی پیدا نموده و طببیعی است که سطح مبادلات تجاری به این قلم ها محدود نخواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به الزامات ارتقای روابط تجاری گفت: تقویت و توسعه زیرساختهای بانکی و ایجاد شعب بانکهای ایرانی در اوراسیا در این راستا اهمیت دارد و به این منظور، سیستم بانکی کشور برای همکاری با بانک مشترک اوراسیا اعلام آمادگی نموده است.

قائم مقام وزیر صنعت با اشاره به لزوم گسترش زمینه صنعت گردشگری بین طرفین اعلام کرد: این بخش به دلیل پیشینه فرهنگی و ظرفیت های همجواری و منافع مشترک منطقه ای اهمیت بسیاری دارد؛ تسهیل صدور ویزا بین دو کشور، اعطای ویزای تجاری، راه اندازی پروازهای مستقیم به ایران و کشورهای عضو اوراسیا سهم به سزایی در این بخش دارد.

او معتقد است اعزام هیات های تجاری، برگزاری نمایشگاه ها و ایجاد زمینه حضور شرکت های دو طرف در کشورها باعث افزایش سطح مبادلات تجاری خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "لزوم حذف دلار از تبادلات تجاری با اوراسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم حذف دلار از تبادلات تجاری با اوراسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید