10 راننده برتر تاریخ فرمول یک

به گزارش طراحی وبسایت، خبرنگاران: برای کسانی که عاشق سرعت هستند، مسابقات فرمول یک همواره یکی از بزرگ ترین سرگرمی ها بوده است. به جرأت می توان گفت که هیجان و رقابتی که در این مسابقات وجود دارد را در هیچ مسابقات دیگری نمی توان یافت.

10 راننده برتر تاریخ فرمول یک

در این مسابقات، بزرگ ترین شرکت های خودروسازی جهان هر ساله از بهترین تکنولوژی ها و امکانات خود در جهت سرعت و کیفیت بیشتر ماشین ها استفاده می کنند. اما در مسابقات فرمول یک، همه چیز به ماشین ها مربوط نمی شود. در واقع بخش مهمی از بار مسئولیت این مسابقات بر دوش رانندگان این اتوموبیل ها است.

در طول تاریخ این مسابقات نیز، رانندگان بزرگی وجود داشته اند که توانسته اند با دقت و مهارت خود، نام خود را در تاریخ این مسابقات ماندگار کنند. بعضی از این رانندگان این حرفه را کنار گذاشته اند، اما تعدادی از آن ها هنوز در حال کسب افتخار هستند. در ادامه با طراحی وبسایت همراه باشید تا 10 راننده برتر تاریخ مسابقات فرمول یک را معرفی کنیم که شما نیز احتمالاً نام آن ها را شنیده اید.

10. جنسون الکساندر باتن

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 1
 • تعداد کل قهرمانی : 15
 • امتیاز کل: 1235

جنسون الکساندر لیونل باتن، راننده فرمول یک اهل کشور انگلستان است که در در گذشته با تیم مک لارن همکاری می کرده است. او در مسابقات قهرمانی جهان فرمول یک در سال 2009 برای تیم BRAWN GP توانست عنوان قهرمانی را کسب کند. باتن در سال 2010 و برای همکاری با لوییس همیلتون، قهرمان سابق جهان به تیم مک لارن پیوست.

جنسون در سال های 2009 و 2011 در برنامه معروف تخته گاز جزء برترین راننده های سال انتخاب شد. ﺑﺎﺗﻦ ﮐﺎﺭﺗﯿﻨﮓ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺳﻦ 8 ﺳﺎﻟﮕﯽ ﺁﻏﺎﺯ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖﻫﺎﯼ ﺍﻭلیه ﺩﺳﺖ ﯾﺎﻓﺖ. ﺍﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﺑﺎﺭ ﺩﺭ مسابقات ﻓﺮﻣﻮﻝ ﯾﮏ ﺑﺎ ﺗﯿﻢ ﻭﯾﻠﯿﺎﻣﺰ در سال 2000 شرکت کرد و اولین عنوان خود را در مسابقات جایزه بزرگ مجارستان کسب کرد.

او در دوران حرفه ای خود با تیم های مک لارن، مرسدس بنز و هوندا توانسته است مجموعاً 15 جایزه گرندپری را کسب کند. باتن در مسابقات جهانی فرمول یک در سال 2013 در انتها توانست رتبه 9 را کسب کند. او بیشتر به خاطر سبک رانندگی بسیار حرفه ای و توانایی در کنترل فشار ها معروف بوده است.

باتن آخرین مسابقه دوران حرفه ای خود را در سال 2017 و در مسابقات گرندپری موناکو انجام داد. از باتن به عنوان یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک یاد می شود و در لیست ما در رتبه 10 قرار می گیرد.

9. فرناندو آلونسو

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 2
 • تعداد کل قهرمانی: 32
 • امتیاز کل: 1899

فرناندو آلونسو راننده فرمول یک اهل کشور اسپانیا است که در بین سال های 1994 تا 1997 پیروز به قهرمانی در سه دوره پیاپی مسابقات کارتینگ شد. آلونسو سومین راننده جوان تاریخ مسابقات فرمول یک است که در این مسابقات شرکت کرده است. آلونسو برای اولین بار در سال 2001 و در مسابقه جایزه بزرگ استرالیا در مسابقات فرمول یک شرکت کرد. او در سال 2003 نخستین قهرمانی خود را با تیم رنو کسب کرد.

آلونسو همچنین توانست در سال های 2005 و 2006 دو عنوان قهرمانی فرمول یک را با تیم رنو کسب کند. ﺁﻟﻮﻧﺴﻮ ﭘﺲ ﺍﺯ ﮐﺴﺐ ﺩﻭ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﯽ ﺑﺎ ﺗﯿﻢ ﺭﻧﻮ، ﺩﺭ ﺳﺎل 2007 ﺑﻪ ﺗﯿﻢ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ مک لارﻥ ﭘﯿﻮﺳﺖ ﻭ ﻫﻢ ﺗﯿﻤﯽ ﻟﻮییس ﻫﻤﯿﻠﺘﻮﻥ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﺷﺪ.

ﺍﻭ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ جابجایی ﺑﺴﯿﺎﺭ راضی ﻭ ﺧﻮﺷﺤﺎﻝ ﺑﻮﺩ ﺍﻣﺎ ﺩﯾﺮﯼ ﻧﭙﺎﯾﯿﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺗﯿﻢ به مشکل خورد ﻭ ﻫﻤﻪی اتفاقات رسانه ای شد. ﺍﻭ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ مورد ﺑﺎﺭﻫﺎ ﮔﻔﺘﻪ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ مسئوﻻﻥ ﺗﯿﻢ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﻫﻤﯿﻠﺘﻮﻥ ﺗﻮﺟﻪ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺍﻭ، ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺍﻭ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻗﻬﺮﻣﺎﻥ ﺟﻬﺎﻥ ﻭ ﺑﺎ ﮐﺴﺐ ﺍﯾﻦ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺑﻪ این ﺗﯿﻢ ﭘﯿﻮﺳﺘﻪ بود ﻭ ﺟﺎﯾﮕﺎهی ﺑﻪ ﻣﺮﺍﺗﺐ ﺑﺎﻻﺗﺮ از همیلتون داشت. ﺍﻭ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 2007 ﺭﻗﺎﺑﺖ ﺗﻨﮕﺎﺗﻨﮕﯽ ﺑﺎ ﻫﻤﯿﻠﺘﻮﻥ ﺩﺍﺷﺖ ﻭ این دو ﺑﺎﺭﻫﺎ ﻭ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺑﺎﻫﻢ به ﺭﻗﺎﺑﺖ پرداختند. ﺗﺎ ﺟﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ مسابقه ﺟﺎﯾﺰﻩ ﺑﺰﺭﮒ ﻣﺠﺎﺭﺳﺘﺎﻥ ﺍﯾﻦ رقابت ﺑﻪ ﺍﻭﺝ ﺧﻮﺩ ﺭﺳﯿﺪ ﻭ ﺣﻮﺍﺷﯽ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺭﺍ ﻋﻠﯿﻪ ﺗﯿﻢ مک لارن ﺑﻪ ﭘﺎ ﮐﺮﺩ.

به دلیل این حواشی، آلونسو پس از گذراندن تنها یک فصل به تیم سابق خود رنو، برگشت، اما نتوانست عنوانی بهتر از مقام پنجمی کسب کند. ﺳﺎﻝ 2010 ﺳﺎﻟﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺁﻟﻮﻧﺴﻮ ﺑﻪ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺍﻭﺝ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ. ﺍﻭ ﻃﯽ ﻗﺮﺍﺭﺩﺍﺩﯼ ﺑﻪ ﺗﯿﻢ ﺑﺰﺭﮒ ﻓﺮﺍﺭﯼ ﭘﯿﻮﺳﺖ ﻭ ﺟﺎﻧﺸﯿﻦ ﮐﯿﻤﯽ ﺭﺍﯾﮑﻮﻧﻦ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺗﯿﻢ ﺷﺪ. ﺍﻭ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩ ﺷﻤﺎﺭﻩ ﯾﮏ ﺍﯾﻦ ﺗﯿﻢ بود ﻭ با فیلیپه ماسا هم تیمی شد.

ﺁﻟﻮﻧﺴﻮ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺳﺎﻝ ﺭﻭﺯﻫﺎﯼ ﺧﻮﺑﯽ ﺭا ﭘﺸﺖ ﺳﺮ ﮔﺬﺍﺷﺖ ﻭ ﺗﺎ ﻣﺮﺯ ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﯽ ﺟﻬﺎﻥ پیش ﺭﻓﺖ ﺍﻣﺎ با اختلافی 4 امتیازی نسبت به سباستین فتل به مقام نایب قهرمانی رسید و نتوانست سومین قهرمانی خود را در مسابقات فرمول یک با تیم فراری کسب کند. آلونسو آخرین مسابقه رسمی خود را در سال 2018 انجام داد و بعد از آن رسماً از جهانی اتوموبیل رانی خداحافظی کرد. امروزه از آلونسو به عنوان یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک یاد می شود.

8. سباستین فتل

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 4
 • تعداد کل قهرمانی: 52
 • امتیاز کل: 2868

سباستین فتل راننده اتوموبیل رانی اهل کشور آلمان است که در حال حاضر برای تیم فراری رانندگی می کند. او نخستین با در سال 2007 و در مسابقه جایزه بزرگ ایالات متحده شرکت کرد و به مقام هفتمی رسید. دوران اوج فتل مربوط به سال های 2009 تا 2014 است. جایی که به عنوان راننده ای جوان در مسابقات اتوموبیل رانی خوش درخشید. تا جایی که رسانه ها به او لقب شوماخر جوان را داده بودند. سباستین ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 2009 ﺑﻪ تیم ﺭﺩﺑﻮﻝ ﭘﯿﻮﺳﺖ ﻭ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ 4 ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﯽ پیاپی را ﮐﺴﺐ کند. ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﯽﻫﺎ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 2014 ﺍﻭ ﻋﻤﻠﮑﺮﺩ ﻓﻮﻕﺍﻟﻌﺎﺩﻩ ﺑﺪﯼ ﺩﺍﺷﺖ ﻭ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺑﻪ ﺩﻭﻣﯿﻦ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩﺍﯼ ﺷﺪ ﮐﻪ ﺳﺎﻝ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﯽ خود ﻧﺘﻮﺍﻧﺴﺖ ﺣﺘﯽ ﯾﮏ ﻣﺴﺎﺑﻘﻪ ﺭﺍ ﺑﺒﺮﺩ.

ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 2015 ﺍﻭ ﺑﻪ ﺗﯿﻢ ﻓﺮﺍﺭﯼ ﻣﻠﺤﻖ ﺷﺪ ﻭ ﺟﺎﯼ ﻓﺮﻧﺎﻧﺪﻭ ﺁﻟﻮﻧﺴﻮ ﺭﺍ ﮔﺮﻓﺖ. ﺩﺭ آن ﻓﺼﻞ ﺍﻭ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ 13 ﺳﮑﻮ به دﺳﺖ ﺁﻭﺭﺩ ﻭ همچنین پیروز شد در 3 مسابقه عنوان قهرمانی را کسب کند. ﺗﻤﺎﻡ ﺳﺎﻝ ﻫﺎﯼ ﺣﻀﻮﺭ ﺳﺒﺎﺳﺘﯿﻦ ﻓﺘﻞ ﺩﺭ ﻓﺮﺍﺭﯼ، ﺍﻭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﺪﻋﯽﻫﺎﯼ ﺍﺻﻠﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻣﯽ ﺁﻣﺪﻩ ﺍﺳﺖ، ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﻫﺎﯼ 2017 ﻭ 2018 ﮐﻪ ﺍﻭ ﻫﻤﯿﻠﺘﻮﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﺎﻟﺶ ﮐﺸﯿﺪ ﻭﻟﯽ ﺩﺭ ﻧﻬﺎﯾﺖ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺳﺪﺱ بنز ﻭ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩ ﺑﺮﯾﺘﺎﻧﯿﺎﯾﯽﺍﺵ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﻗﻬﺮﻣﺎﻥ ﺷﺪﻧﺪ.

فتل همچنین جوان ترین راننده ای است که توانسته عنوان قهرمانی مسابقات فرمول یک را بدست آورد و با 4 عنوان قهرمانی در این رقابت ها یکی از پرافتخارترین های این رشته به حساب می آید. این در حالی است که او به تازگی وارد 32 سالگی شده است و هنوز زمان زیادی برای کسب افتخارات بیشتر دارد. عادت جالب فتل، نام گذاری ماشین هایش است. به طوری که تقریباً تمام ماشین های او از ابتدا تا کنون دارای نامی دخترانه بوده اند. فتل تا انتها سال 2020 با تیم فراری قرارداد دارد.

7. میکا هاکینن

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 2
 • تعداد کل قهرمانی: 20
 • امتیاز کل: 420

میکا هاکینن راننده فنلاندی سابق فرمول یک بود که در سال 2001 به طور رسمی از مسابقات اتوموبیل رانی خداحافظی کرد. وی با حضور در تیم های لوتوس و مک لارن مجموعاً در 165 مسابقه شرکت کرد. هاکینن نخستین بار در سال 1991 در مسابقات گرندپری ایالات متحده شرکت کرد که توانست رتبه سیزدهم را کسب کند. او به علت مصدومیت تقریباً چند سال از مسابقات اتوموبیل رانی کنار رفت و با برطرف شدن مصدومیت خود، بازگشت به مسابقات حرفه ای خود را در سال 1995 به طور رسمی خاطرنشان کرد. او نخستین پیروزی بین المللی خود را در مسابقات جایزه بزرگ سال 1997 کسب کرد.

هاکینن 2 سال متوالی در سال های 1998 و 1999 به عنوان قهرمانی جهان دست یافت. هاکینن با 20 قهرمانی و 51 سکو، یکی از پرافتخارترین راننده های تاریخ تلقی می شود. وی آخرین قهرمانی خود را در سال 2001 در مسابقه جایزه بزرگ ایالات متحده کسب کرد. هاکینن به علت سبک منحصر به فرد رانندگی و همچنین زندگی شخصی بی حاشیه اش معروف بوده است. مهم ترین ویژگی او جسارتش در رانندگی با سرعت بالا در زمین های لغزنده بود. همچنین رسانه ها به هاکینن لقب آقای خواموش را داده بودند.

این امر به این دلیل بود که هاکینن همواره قبل از هر سوال طراحی وبسایت، مکثی طولانی می کرد و عمدتاً کلمات محدودی در مصاحبه های خود به زبان می آورد. مایکل شوخامر در مصاحبه ای اعلام کرده بود که میکا هاکینن همواره راننده مورد علاقه وی بوده است. هاکینن امروزه اغلب در برنامه های تلویزیونی مربوط به مسابقات اتوموبیل رانی به عنوان کارشناس فعالیت می کند.

6. آلن پراست

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 4
 • تعداد کل قهرمانی: 51
 • امتیاز کل: 768

راننده فرانسوی مسابقات اتوموبیل رانی، آلن ماری پراست، راننده ای بود که در بین سال های 1987 تا سال 2001 رکورد بیشترین قهرمانی در مسابقات گرندپری را در اختیار داشت. او که با تیم های بزرگی همچون رنو، مک لارن و فراری کار کرده بود در 202 مسابقه رسمی شرکت کرد. او نخستین گرندپری خود را در سال 1981 که در کشور فرانسه برگزار گشت، کسب کرد. در سال 1982 در مسابقه گرندپری برزیل، پراست مقام سومی را بدست آورد، اما به دلیل رد صلاحیت نفرات اول و دوم، مقام قهرمانی به او رسید.

پراست همچنین در سال های 1985، 1986، 1989 و 1993 توانست 4 بار مقام قهرمانی مسابقات فرمول یک را بدست آورد و به یکی از پرافتخار ترین رانندگان در این رشته تبدیل شود. ﺍﻭ ﺩﺭ دوران ﺣﻀﻮﺭ خود ﺩﺭ تیم ﺭﻧﻮ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ 9 ﮔﺮﻧﺪﭘﺮﯼ ﺭﺍ ﻓﺘﺢ ﮐﻨﺪ، ﺍﻣﺎ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖﻫﺎ ﺁﻟﻦ ﺑﺎ ﻣﺪﯾﺮ ﺗﯿﻢ ﺭﻧﻮ ﺑﻪ ﻣﺸﮑﻞ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ و همین امر زمینه ساز جدایی پراست از این تیم شد. پس از این اتفاق پراست به تیم مک لارن پیوست و توانست در دوران حضورش در این تیم انگلیسی، 30 گرندپری را فتح کند. پراست 2 عنوان قهرمانی فرمول یک خود را با تیم مک لارن به دست آورد.

وی همچنین نخستین راننده فرانسوی بود که پیروز شد قهرمان مسابقات فرمول یک شود. بدون شک پراست یکی از بااستعدادترین رانندگان تاریخ فرمول یک به شمار می رود که البته با وجود افتخارات بسیار، زندگی حرفه ای او با حاشیه های زیادی نیز همراه بود. او در سال 1993 در آخرین مسابقه بین المللی خود مقام دوم را بدست آورد و در همان زمان نیز با بدست آوردن مجموعاً 768 امتیاز به کارنامه پرافتخار خود انتها داد و از رقابت های اتوموبیل رانی خداحافظی کرد.

5. استرلینگ ماس

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 0
 • تعداد کل قهرمانی: 16
 • امتیاز کل: 185

از استرلینگ ماس، راننده سابق انگلیسی مسابقات اتوموبیل رانی، اغلب به عنوان بزرگ ترین و بااستعدادترین راننده ای که پیروز به فتح مسابقه فرمول یک نشده، یاد می شود. او کار خود را در مسابقه جایزه بزرگ سوئیس آغاز کرد و در آن مسابقات به مقام چهاردهم دست یافت. ماس اولین عنوان بین المللی خود را در مسابقه گرندپری که در سال 1955 و در انگلیس برگزار گشت، بدست آورد.

او اولین راننده انگلیسی بود که پیروز به کسب یک عنوان بین المللی در این مسابقات می شود. ماس مجموعاً در 66 مسابقه فرمول یک حضور داشت و پیروز شد در 11 مسابقه نیز به پیروزی برسد، اما هیچ وقت نتوانست در مجموع عنوان قهرمانی این مسابقات را به دست آورد. او در طول دوران حرفه ای خود پیروز به پیروزی در 16 گرندپری شد و 24 سکو را نیز به دست آورد. او در سال 1962 و به دلیل تصادف وحشتناکی که داشت مجبور شد مسابقات اتوموبیل رانی را کنار بگذارد. طی این حادثه نیمی از بدن ماس به مدت 6 ماه فلج بود و تقریباً 30 روز را در کما گذراند. به همین دلیل او هرگز نتوانست به این مسابقات برشود.

4. جکی استوارت

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 3
 • تعداد کل قهرمانی: 27
 • امتیاز کل: 359

جکی استوارت راننده اسبق مسابقات فرمول یک است که می توان او را بزرگ ترین راننده اهل کشور اسکاتلند قلمداد کرد. او یکی از نخستین کسانی بود که با مهارت و جسارت بالای خود نقش زیادی در شناخته شدن مسابقات فرمول یک داشت.

راننده ای که پس از گذست چندین دهه از مسابقات او، هنوز هم طرفداران زیادی در این رشته دارد. وی برای نخستین بار در سال 1965 در مسابقه جایزه بزرگ آفریقای جنوبی شرکت کرد و به مقام ششم رسید. در همان سال او نخستین قهرمانی جهانی خود را در مسابقاتی که در کشور ایتالیا برگزار می شد، کسب کرد.

او بعد ها توانست در 3 گرندپری دیگر نیز به مقام اول برسد. استوارت به مدت 19 سال رکورد دار بیشترین برد کسب شده توسط یک راننده بریتانیایی را در اختیار داشت. استوارت متعلق به نسلی بود که بیشتر رانندگان این نسل توسط حوادث وحشتناکی جان خود را از دست دادند.

در آن دوره رانندگان فرمول یک امنیت بسیار پایینی داشتند. استوارت در سال 1973 در آخرین مسابقه رسمی خود با سرعت 270 کیلومتر از جهت مسابقه خارج شد و به گارد اطراف جهت برخورد کرد. در اثر این اتفاق وحشتناک استوارت دیگر نتوانست به مسابقات اتوموبیل رانی برشود و برای همواره از این حرفه خداحافظی کرد.

اما او پس از این حادثه تصمیم گرفت که پویشی در جهت امنیت بیشتر رانندگان این مسابقات تشکیل دهد و بسیاری از رانندگان نیز از این پویش حمایت کردند. همین امر سبب شد که در برگزاری این مسابقات، امنیت رانندگان در اولویت قرار بگیرد و جان بسیاری از رانندگان نجات یابد. امروزه از استوارت به عنوان یکی از بهترین رانندگان تاریخ فرمول یک یاد می شود.

3. خوان مانوئل فانگیو

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 5
 • تعداد کل قهرمانی: 24
 • امتیاز کل: 277

از فانگیو می توان به عنوان یکی از اولین ابرستاره های اتوموبیل رانی در جهان نام برد. خوان مانوئل فانگیو، ملقب به ال چوکا راننده اتوموبیل رانی کشور آرژانتین بود که توانست در این رشته افتخارات زیادی را کسب کند. او اولین مسابقه بین المللی خود را در سال 1938 انجام داد.

رکورد او مربوط به بیشترین قهرمانی جهان در مسابقات اتوموبیل رانی بین المللی تا 46 سال شکسته نشد. او 4 سال پیاپی بین سال های 1954 تا 1957 توانست قهرمانی جهان را بدست بیاورد. فانگیو همچنین تنها راننده آرژانتینی است که توانسته است 4 بار پیروز به کسب مسابقه جایزه بزرگ آرژانتین شود.

او همچنین بالاترین درصد پیروزی را در مسابقات فرمول یک در تاریخ را در اختیار دارد. فانگیو در 51 گرندپری حضور داشت و از این تعداد 24 مسابقه را به سود خود به انتها رساند. او برای تیم های آلفا رومئو، مرسدس بنز، مازراتی و فراری رانندگی کرد و برای هر کدام از این تیم ها افتخارات متعددی کسب کرد و رکورد های متعددی نیز از خود به جای گذاشت. فانگیو در سال 1995 و در سن 84 سالگی درگذشت. امروزه از او به عنوان یکی بهترین های تاریخ یاد می شود.

2. مایکل شوماخر

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 7
 • تعداد کل قهرمانی: 91
 • امتیاز کل: 1566

مایکل شوماخر راننده مشهور و بازنشسته مسابقات فرمول یک، اهل کشور آلمان است. او در اولین مسابقه خود در گرندپری سال 1991 مقام هفتم را کسب کرد. شوماخر در سال 1992 نخستین قهرمانی گرندپری خود را در کشور بلژیک به دست آورد.

او تنها راننده تاریخ فرمول یک است که توانسته است در 5 فصل پیاپی بین سال های 2000 تا 2004 رتبه اول را کسب کند. شوماخر ﺑﯿﺶﺗﺮ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﻭﺭﺯﺷﯽ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺗﯿﻢ ﻓﺮﺍﺭﯼ ﺳﭙﺮﯼ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﺎ ﺗﯿﻢ ﻣﺮﺳﺪﺱ ﺑﻪ ﺭﻗﺎﺑﺖ ﻫﺎﯼ ﻓﺮﻣﻮﻝ ﯾﮏ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ. ﺍﻭ ﺍﻏﻠﺐ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻭ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩﻫﺎﯼ ﻓﺮﻣﻮﻝ ﯾﮏ ﻭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻭﺭﺯﺵ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ.

ﺍﻭ ﺻﺎﺣﺐ ﺭﮐﻮﺭﺩ ﺑﯿﺶﺗﺮﯾﻦ ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﯽ ﺩﺭ ﻓﺮﻣﻮﻝ ﯾﮏ، ﺑﯿﺶﺗﺮﯾﻦ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﺩﺭ ﺭﻗﺎﺑﺖ ﻫﺎﯼ ﺟﺎﯾﺰﻩ ﺑﺰﺭﮒ، ﮐﺴﺐ ﺑﯿﺶﺗﺮﯾﻦ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺳﺮﯾﻊﺗﺮﯾﻦ ﺩﻭﺭ ﻣﺴﺎﺑﻘﺎﺕ ﻭ ﺑﯿﺶﺗﺮﯾﻦ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﯾﮏ ﻓﺼﻞ است. شوماخر بین سال های 2006 تا 2007 به عنوان سفیر برند و توسعه دهنده اتوموبیل های فراری فعالیت کرد.

شوماخر در سال 2013 و در حالی که با پسرش مشغول ورزش اسکی بود، دچار سانحه شدیدی شد و به کما رفت. ﺷﻮﻣﺎﺧﺮ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﻭﻗﻮﻉ ﺳﺎﻧﺤﻪ ﺍﺯ ﮐﻼﻩ ﺍﯾﻤﻨﯽ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﭘﺰﺷﮑﺎﻥ ﺍﮔﺮ ﮐﻼﻩ ﺍﯾﻤﻨﯽ ﺑﺮ ﺳﺮ نداشت، ﺩﺭ ﺟﺎ ﮐﺸﺘﻪ ﻣﯽﺷﺪ. خوشبختانه او به تازگی هوشیاری خود را به دست آورده است. بدون شک شوماخر نیز یکی از بزرگ ترین رانندگان فرمول یک به حساب می آید.

1. آیرتون سنا

 • قهرمانی در مسابقات فرمول یک: 3
 • تعداد کل قهرمانی: 41
 • امتیاز کل: 620

آیرتون سنا داسیلوا، راننده برزیلی نامدار فرمول یک بود و بدون تردید سریع ترین راننده دهه 90 میلادی به شمار می رفت. سنا نخستین مسابقه حرفه ای خود را در سال 1984 و در مسابقه جایزه بزرگ برزیل انجام داد که رتبه ای بهتر از 17 کسب نکرد.

در سال 1985 او در دومین مسابقه بین المللی خود در کشور پرتغال توانست نخستین قهرمانی جهان خود را جشن بگیرد. وی در سال 1988 توانست نخستین قهرمانی فرمول یک خود را کسب کند. پس از آن در سال 1990 نیز توانست دومین مقام قهرمانی خود را در مسابقات فرمول یک به دست آورد. سنا در سال 1991 توانست برای سومین بار به مقام قهرمانی فرمول یک دست یابد و به جوان ترین فردی تبدیل شد که پیروز به انجام این کار می شود.

ﻭﯼ ﻫﻢﭼﻨﯿﻦ ﺑﺎ ﺑﺮﺩﻥ 6 ﻋﻨﻮﺍﻥ، ﺭﮐﻮﺭﺩ ﺩﺍﺭ ﺑﯿﺶﺗﺮﯾﻦ ﺑﺮﺩ ﺩﺭ تاریخ ﮔﺮﻧﺪﭘﺮﯼ ﻣﻮﻧﺎﮐﻮ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺳﻮﻣﯿﻦ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩی ﻣﻮﻓﻖ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺩﺭ ﺑﺮﺩﻥ ﻣﺴﺎﺑﻘﻪﻫﺎ ﺑﻪﺷﻤﺎﺭ ﻣﯽﺁﯾﺪ. سنا تخصص زیادی در رانندگی در جهت های بارانی و لغزنده داشت و در همه مسابقاتی که در آن ها باران می بارید مقام نخست را کسب می کرد. ﺳﻨﺎ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﮐﺴﯽ ﺑﻮﺩﻩ است ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﺴﺎﺑﻘﻪی ﺟﺎﯾﺰﻩ ﺑﺰﺭﮒ ﻣﻮﻧﺎﮐﻮ ﺩﺭ ﺍﻭﻟﯿﻦ دوره ﺣﻀﻮﺭﺵ ﺑﻪ ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﯽ ﺭﺳﯿﺪﻩ ﺍﺳﺖ. آیرتون سنا در ماه می سال 1994 و در حالی که در مسابقه گرندپری سن مارینو در حال مسابقه دادن بود و پیشتاز از سایر رانندگان بود، طی حادثه ای دلخراش جان خود را از دست داد.

بسیاری از بهترین رانندگان تاریخ فرمول یک، سنا را بهترین راننده تاریخ این رقابت ها می دانند. این حادثه در حالی رخ داد که سنا تنها 34 سال سن داشت و می توانست افتخارات بیشتری را نیز کسب کند.

منبع: sportsshow

منبع: برترین ها

به "10 راننده برتر تاریخ فرمول یک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 راننده برتر تاریخ فرمول یک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید